Wentylacja

Klimatyzacja a wentylacja.

 
W naszej praktyce w kontaktach z klientami widzimy, że wielu z nich nie do końca wie czym różni się wentylacja od klimatyzacji. Inwestorzy chcą poprawić komfort w biurze lub domu poprzez montaż klimatyzatorów, ale zapominają że niezbędna jest również wentylacja.

 
Wentylacja jest to po prostu wymiana powietrza w pomieszczeniu. Natomiast klimatyzacja ma obecnie dwa znaczenia:
Klimatyzacja jest procesem polegającym na wymianie powietrza w danym pomieszczeniu. Głównym celem klimatyzowania jest uzyskanie pożądanych warunków klimatycznych. Możliwość regulacji zakresu temperatur i stopnia wilgotności powietrza pozwala na stworzenie komfortowych warunków do pracy i prawidłowego funkcjonowania człowieka. Klimatyzacja świetnie sprawdza się również w miejscach, które ze względu na odbywający się w nich proces przemysłowy, wymagają stworzenia ściśle określonych warunków.
 
W języku potocznym, mianem klimatyzacji określa się błędnie proces schładzania powietrza w pomieszczeniu za pomocą klimatyzatorów Split, Multi Split lub systemów VRF. (Urządzenia te nie zapewniają wymiany powietrza.)
 
Niestety, bez skutecznej wentylacji mechanicznej czy też grawitacyjnej, nie da się zapewnić komfortu w pomieszczeniach biurowych lub mieszkalnych. Ostatnio coraz więcej mówi się o "Syndromie Chorego Budynku" jest to zespół dolegliwości spowodowanych złą jakością powietrza w pomieszczeniach. Źródłem zanieczyszczeń są elementy wyposażenia wnętrz (meble wykładziny itp.) oraz organizmy żywe np. pleśnie i grzyby. Przy zbyt małej ilości wymian powietrza poziom zanieczyszczeń w pomieszczeniu wzrasta, powodując bóle głowy, zmęczenie, obniżenie odporności itd. Dlatego wentylacja jest równie ważna- jak nie ważniejsza od powszechnie rozumianej klimatyzacji.